« Travanj 2024 »

Posjet učenika osmog razreda Vukovaru 2023.
Autor: Kathy Petković Tomas, 25. 9. 2023.

Iz krvi i bola niknut će cvijeće

I nikada narod zaboravit neće
Vukovar

(stih iz pjesme Hrvoja Hegedušića Stoji grad)

U okviru terenske nastave, naši su osmaši posjetili Vukovar, grad heroj. Iako je put bio dug i naporan, ono što su vidjeli i doživjeli vrijedno je svakog truda. U nastavku možete doznati više kako im je bilo, a u foto-galeriji pregledati fotografije.

Naš osmi razred bio je u dvodnevnom posjetu Vukovaru. Obišli su najvažnija mjesta sjećanja na stradanja Vukovara i Vukovaraca u Domovinskom ratu. Organizator svih aktivnosti u sklopu terenske nastave je Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Upravo MCDRV ima zadatak pokazati mnogim učenicima koji kroz godinu doputuju iz raznih krajeva Hrvatske kako je izgledao Vukovar za vrijeme teških dana, kako su hrabri i odvažni bili njegovi stanovnici u svim teškoćama i kako je važno da nikad ne zaboravimo njihovu žrtvu. U iznimno kvalitetnoj organizaciji, učenike su kroz ta mjesta vodili i neki bojnici hrvatske vojske, turistički vodiči i mladi povjesničari. Učenici su bili smješteni u Hostelu Dubrovnik, bivšoj vukovarskoj vojarni. Prvi su dan posjetili vukovarsku bolnicu, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Spomen dom Ovčaru, Memorijalno groblje, te iz autobusa razgledali još nekoliko važnih lokacija. Nakon ručka sudjelovali su u Školi mira i kvizu. Naši učenici su osvojili treće mjesto. Drugi dan posjetili smo lijep i zanimljiv Muzej vučedolske kulture, posvećen jednom od najznačajnijih povijesnih i arheoloških lokaliteta Europe. Imali smo prilike i posjetiti drugu najveću crkvu u Hrvatskoj, crkvu svetih Filipa i Jakova. Osmaši su s puno zanimanja i još više poštovanja upijali svaku riječ i emociju koju su doživjeli u ta dva dana. Zahvalni su Vukovaru što im je pružio priliku da steknu nova prijateljstva, znanja i divno iskustvo.