2012-10-21 11:56:41 Što roditelji trebaju znati o roditeljstvu
Što roditelji trebaju znati o roditeljstvu (iz Zakona)?
OBITELJSKI ZAKON 116/03
članak 95.
(1) Radi dobrobiti djeteta, a u skladu s njegovom dobi i zrelosti, roditelji imaju pravo i dužnost nadzirati ga u njegovu druženju s drugim osobama. (2) Roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od šesnaest godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje. (3) Noćnim izlaskom smatra se vrijeme od 23 do 5 sati.
članak 96.
(1) Roditelji su dužni brinuti se o redovitom obveznom školovanju djeteta. (2) Roditelji su dužni brinuti se prema svojim mogućnostima i o daljnjem obrazovanju djeteta. (3) Dužnost je roditelja odazivati se sastancima u svezi s odgojem i obrazovanjem djeteta. (4) Roditelji imaju dužnost brinuti se o svestranom obrazovanju svoga djeteta i poticati njegove umjetničke, tehničke, športske i druge interese.
članak 111. (2) Smatra se da roditelj u većoj mjeri zanemaruje podizanje, odgoj i obrazovanje djeteta primjerice ako ne skrbi dovoljno o prehrani, higijeni, odijevanju, medicinskoj pomoći, redovitom pohađanju škole, ne sprječava dijete u štetnom druženju, zabranjenim noćnim izlascima, skitnji, prosjačenju ili krađi.
članak 114.
Roditelj zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava ako: djetetu dopušta uživanje alkoholnih pića, droge ili drugih opojnih sredstava.
ZAKON O SUZBIJANJU ZLOUPORABE OPOJNIH DROGA
NN107/01 članak 19.
Roditelji, posvojitelji, skrbnici, nastavnici, odgojitelji, zdrav-stveni djelatnici, djelatnici u socijalnoj skrbi, poslodavci i športski djelatnici dužni su i odgovorni u okviru skrbi za djecu i mladež poduzeti mjere potrebne za suzbijanje zlouporabe opojne droge kod djece i mladeži sukladno općem i posebnim programima iz članka 42. ovoga Zakona.
članak 41.
Mjere za suzbijanje zlouporabe opojnih droga jesu: - sustavno ispitivanje, otkrivanje i praćenje svih pojavnosti zlouporabe opojnih droga, - kontinuirana provedba organiziranih preventivnih odgojno-obrazovnih programa kroz obitelj, školu, zdravstvene ustanove, udruge, vjerske zajednice i javne medije (primarna prevencija), - rano otkrivanje i praćenje povremenih uzimatelja opojnih droga (sekundarna prevencija), - rano otkrivanje, liječenje, rehabilitacija i resocijalizacija ovisnika (sekundarna prevencija), - provedba programa smanjenja ponude i potražnje opojnih droga te
članak 43.
(1) U cilju suzbijanja neovlaštene uporabe i prometa opojne droge, tijela državne vlasti, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, prosvjetne i odgojne ustanove, ustanove u kulturi, udruge kao i odgovorne osobe u tim tijelima, ustanovama i udrugama o svakoj okolnosti važnoj za primjenu ovoga Zakona, koju saznaju u obavljanju svoje djelatnosti, odmah po saznanju dužne su izvijestiti policijsku postaju.
|
Osnovna škola "Ante Curać-Pinjac" Žrnovo |